Autobus Wiblinger – technologický vrchol svojej doby, bol vyrobený v roku 1911

V roku 1893, keď Karl Kässbohrer založil svoju Wagenfabrik v Ulme, nanovo definoval, čo môže dosiahnuť cestná doprava. Neuplynulo ani 20 rokov a svetlo sveta uzrel Wiblinger. Autobus, o ktorom si napíšeme viac.

Dňa 2. septembra 1910 priniesli noviny Ulmer Schnellpost správu: „Výbor vo Wiblingene nadšene pracuje preprave cestujúcich autobusmi medzi mestami Ulm a Wiblingen. Projekt pokročil tak ďaleko, že u firmy Saurer Arbon bolo možné objednať motorové vozidlo s výkonom 30 koní. Nadstavba autobusu sa bude vyrábať v miestnej továrni na výrobu autobusov Karl Käßbohrer.“

Nasledujúci február bol dôležitým medzníkom v histórii spoločnosti Kässbohrer. Na linke Ulm-Wiblingen sa po prvýkrát objavil starý otec všetkých autobusov verejnej dopravy, autobus Wiblinger. Postavil ho Karl Käßbohrer, ktorý bol zároveň spolumajiteľom dopravnej spoločnosti a ktorý ako svoj podiel priniesol svoj prvý autobus v hodnote 18 000 mariek. Uzavretá drevená konštrukcia, ktorá predbehla svoju dobu, ponúkala miesto pre 18 sediacich a 10 stojacich cestujúcich. Na rozdiel od väčšiny vtedajších vozidiel sedel vodič v uzavretej kabíne, prvej svojho druhu v nemeckom automobilovom priemysle. Na streche bol dostatok miesta na batožinu a lístok na polhodinovú cestu sa dal kúpiť u vodiča za 30 fenigov.

Wiblinger

Autobus bol postavený na podvozku nákladného vozidla a vybavený prevodovkou s kardanovým hriadeľom, čo bola v tom čase nová technológia prevodovky, ktorá nahradila prevodovku s ozubeným kolesom obvyklú na začiatku 20. storočia. Mal prevodovku so štyrmi prevodovými stupňami dopredu, drevené kolesá s plnými gumovými pneumatikami, karbidové svetlomety a bol vybavený výkonným vodou chladeným štvorvalcovým benzínovým motorom s výkonom 30 koní. Na rovných cestách mohol autobus dosiahnuť rýchlosť 45 km/h, čo bolo o 15 km/h viac, ako bolo povolené. Kráľovský württemberský dopravný predpis povoľoval mimo miest len 30 km/h a v mestách 12 km/h. Nová autobusová linka mala veľký úspech a v novembri 1911 mohol jej úlohy prevziať druhý autobus Kässbohrer. Pre Karla Käßbohrera to bolo zavŕšenie celej jeho predchádzajúcej práce. V priebehu rokov jeho práca dozrela až k technologickému vrcholu v podobe motorového autobusu Wiblinger.

Via: Fanbus

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest