„Autobus Rosy Parks“ je tichým mementom apartheidu v USA a súčasťou múzea Henryho Forda

Pri pohľade na tento autobus si poviete, že je naozaj veľmi pekný. Málokto z vás však bude vedieť, že je to takzvaný „Autobus Rosy Parks“.

Kto bola Rosa Parksová

Prečo taký divný názov autobusu? Vysvetlíme: Rosa Lee Parksová bola americká aktivistka za občianske práva v USA.
V decembri 1955 bola v meste Montgomery na juhu USA zatknutá, pretože odmietla v autobuse uvoľniť miesto belochovi. Tento prípad viedol k veľkým protirasistickým protestom a vzniku hnutí za zrovnoprávnenie čiernych obyvateľov USA.

(Photo by Don Cravens//Time Life Pictures/Getty Images)

Rosa sa narodila 4. februára 1913 Jamesovi a Leone McCauleyovcom. Manželia sa o dva roky neskôr rozišli a jej matka presťahovala rodinu na farmu svojich rodičov v Pine Level v Alabame. Parksovej starí rodičia, Rose a Sylvester Edwardsovci, boli v minulosti zotročenými černochmi, ktorí pevne verili v rasovú rovnosť. Jednou z Parksovej prvých spomienok bolo, ako jej starý otec stál na stráži s brokovnicou, keď po ich ulici pochodoval Ku Klux Klan. V roku 1932, keď mala 19 rokov, sa Rosa McCauleyová vydala za Raymonda Parksa, aktívneho člena Národnej asociácie pre podporu farebných (NAACP). Presťahovali sa do mesta Montgomery.

Rasistický zákon

V meste Montgomery (štát Alabama) platil zákon, že v prednej časti autobusu môžu sedieť len bieli. V prostrednej časti si smeli sadnúť aj čierni respektíve farební občania, ale museli uvoľniť celý rad, ak si tam chcel sadnúť hoci len jeden beloch.

V tejto situácii sa stalo, že Rosa Parksová 1. decembra 1955 počas jazdy v autobuse odmietla vstať. Privolaná polícia jej udelila pokutu 14 dolárov.

Reakcia bola na vtedajšie pomery prekvapujúca. Došlo k bojkotu mestskej autobusovej dopravy, ktorý trval viac ako rok, a na ktorom sa zúčastnila väčšina čierneho obyvateľstva mesta (vtedy necelých 50 000 obyvateľov). Solidaritu s protestami preukázali aj čierni taxikári, ktorí po celý čas vozili čiernych pracujúcich do práce za symbolickú cenu niekoľkých centov. Rosa Parksová sa stala symbolom boja amerických černochov za svoje práva.

Schoolchildren tour the bus that civil rights icon Rosa Parks made famous when she refused to give up her seat.

No a autobus, v ktorom neuvoľnila miesto, je dnes súčasťou múzea Henryho Forda v Dearborne v štáte Michigan.
Je to jedno z najlepších múzeí v Spojených štátoch, známe ako katedrála americkej kultúry, histórie a inovácií. 

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest