Autobus Mercedes Benz Kässbohrer Grossraum Sattelbus mal 172 miest pre cestujúcich!

Radikálne riešenie autobusu s veľmi veľkou kapacitou cestujúcich priniesla v roku 1936 spoločnosť Kässbohrer.

Rýchly rast priemyselného rozvoja Nemecka v druhej polovici tridsiatych rokov 20. storočia viedol k prudkému nárastu dopytu po medzimestskej a prímestskej doprave. Na túto výzvu automobilový priemysel reagoval inovatívnymi nápadmi.
 V tom čase sa stavali nové priemyselné giganty (logicky) v určitej vzdialenosti od mestských obytných oblastí, a preto už nebolo možné sa dostať do podniku pešo. A verejná doprava navrhnutá pre „mestský“ tok cestujúcich prestala plniť svoje úlohy.
Automobilový priemysel samozrejme reagoval na problém zvýšením kapacity autobusov, rastúci výkon motorov to už umožnil. Avšak jednoduché zväčšenie veľkosti a kapacity problém nevyriešili. Faktom je, že nové, mimoriadne dlhé autobusy sa nemohli vždy zmestiť do stiesnených ulíc starých nemeckých miest. Samozrejme, boli navrhnuté rôzne kĺbové vzory, ale ani to nedokázalo úplne vyriešiť problém.

Mercedes Benz Kässbohrer Grossraum Sattelbus


V roku 1936 navrhla spoločnosť Kässbohrer z Ulmu vlastné radikálne riešenie. Postavili malú sériu originálnych autobusov Mercedes Benz Kässbohrer Grossraum Sattelbus s kapacitou 172 cestujúcich! Ich dizajn sa okrem veľkej kapacity mohol pochváliť relatívnou jednoduchosťou. Faktom je, že obrovský priestor pre cestujúcich bol vlastne návesom pre ťahač Mercedes-Benz Sattelschlepper Typ LZ 8000. 15-tonový stroj mal 114 sedadiel pre sediacich cestujúcich a 52 stojacich miest. Ďalších šesť cestujúcich bolo možné umiestniť do priestrannej kabíny ťažného vozidla.
Ukázalo sa, že nie všetko je také jednoduché, ako sa plánovalo: tento špeciálny náves, ktorý nahradil 3-4 bežné autobusy naraz, mohol značne uľahčiť prepravu veľkého množstva osôb. Ale s celkovou dĺžkou viac ako 20 metrov (spolu s ťahačom) nemohol prejsť trasy. prechádzajúce starými úzkymi ulicami
Autobus, napriek schéme návesu, sa tiež nezmestil do bežnej zákruty. Z týchto dôvodov bol dopyt po vozidle Mercedes Benz Kässbohrer Grossraum Sattelbus veľmi vlažný a hlavné používanie veľkolepého automobilu bolo obmedzené na propagáciu priemyselných úspechov predvojnového Nemecka. 

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest