Ako autobusy Karosa v 90. rokoch vyriešili dopyt po mestských autobusoch v Litve

Dnešný článok sa zaoberá nielen dovozom, ale aj montážou autobusov Karosa v Litve – najväčšej krajine Pobaltia.

Často krát sa stane, že určité úseky dejín autobusovej dopravy a výroby autobusov sú zahalené informačnou hmlou. Prípadne viaceré (aj keď relevantné) zdroje uvádzajú rozdielne informácie. Sme preto radi, že mnohí z vás v komentároch na našej Facebookovej stránke upresňujú informácie a my tak môžeme s vašou pomocou doplniť medzery v histórií. Podobne to bolo s vašou pomocou s „litovskou stopou“ autobusov Karosa.

Fakty, fakty, fakty

Dodávka autobusov Karosa typu B732.1662 v roku 1996 bola prvou sériovou dodávkou Karosy pre Litvu a zároveň jedinou, kedy sa vozidlá dostali do najrôznejších miest po celej krajine. 18 dopravcov prevzalo celkom 49 vozidiel v klasickom červenobielom laku.

Vôbec prvá Karosa však bola predvádzacia B741.1918, ktorá v roku 1995 absolvovala skúšobné jazdy v rôznych mestách Pobaltia a nakoniec zostala vo Vilniuse. Technické špecifikácie, nalepené na fólii na sklách zostali nielen po celú dobu prevádzky, ale aj po vyradení bolo bočné sklo použité pre iné vozidlo, bez toho aby sa pokúsilo o ich odstránenie.

Predovšetkým hlavné mesto prejavilo záujem o kĺbové vozidlá, Sériová výroba prebiehala v rokoch 1996 až 1997, bolo vyrobených 64 autobusov B741.1920. Z toho 60 dostal Vilnius a
po jednom kuse najväčšie mestá Kaunas, Klaipėda, Panevėžys a Šiauliai.

V rokoch 1998-1999 v továrni Magnalis v Kaunase prebiehala montáž vozidiel Karosa pre litovský trh. Celkovo bolo vyrobených 47 vozidiel. Z toho pre Kaunas – 10 kusov B732.1662 a pre Vilnius – 28 kusov B832.1662 a 9 kusov B841.1920. Vilnius bol jediným odberateľom radu 800, ktorá sa v miestnej verzii okrem bežných prvkov oproti rade 700 tiež líšila väčšími vetracími okienkami a tónovanými sklami.

Litovské zdroje uvádzali číslo 48, čomu by zodpovedala tiež jediná Karosa radu 900, a to B941.1936 pre Vilnius z roku 1999. Otázkou však zostáva, ktoré vozy a v akom počte boli v Litve naozaj montované. Zatiaľ jediné známe fotky ukazujú montáž B832 v Kaunase a vozidlo B841 na výrobnej linke vo Vysokom Mýte. Všetky v žlto – modrom sfarbení.

Vozidlo B841 na výrobnej linke vo Vysokom Mýte

Slovami bývalého riaditeľa

Algimantas Baublys je bývalý generálny riaditeľ SP UAB Vilniaus Busų parkas v Litve. Rozhovor s ním ozrejmuje mnohé skutočnosti, ktoré boli v tom čase bežnému človeku neznáme:

Od roku 1970 Autobusy maďarskej výroby IKARUS vyriešili komunikačné problémy na hlavných ťahoch Vilniusu. Dopyt po veľkokapacitných mestských autobusoch bol veľmi vysoký. V Sovietskom zväze sa len závod Likin pokúsil ponúknuť vlastný autobus na mestskú prepravu – LiAZ. Susední obyvatelia Minska ich po pokuse o spoluprácu pre rôzne závady pokrstili „skotavozais“ (vozíky pre dobytok).  Distribúciu nových autobusov do republík ZSSR mal v rukách plánovací výbor zväzu.

Po získaní nezávislosti

Keď Litva získala nezávislosť, centrálny nákup autobusov z Maďarska sa zastavil. Boli sme nútení hľadať spôsoby, ako kúpiť autobusy za minimálne ceny, pretože sme sa topili v dlhoch. Štát nám platil tak, že sme nemali dostatok pohonných hmôt a ani peniaze na platy pre zamestnancov. Po nadviazaní priateľských vzťahov s mestami Oslo, Duisburg a Salzburg tieto darovali do nášho vozového parku 10 autobusov. Hľadali sme možnosti nákupu autobusov z druhej ruky.

So súhlasom mesta sme z vlastných prostriedkov kúpili ďalších 16 ojazdených autobusov z nemeckých autobusových parkov. Tieto opatrenia však nevyriešili problém obnovy vozového parku. K tomu všetkému sa pridala skutočnosť, že kvalita autobusov IKARUS, ktoré boli dodané v posledných rokoch sovietskej éry, sa zhoršila – mali slabý antikorózny náter, v továrni na montážnych linkách pracovali údajne vojaci a karosérie mali po troch rokoch prevádzky diery.

Investičný projekt

Keďže spoločnosť bola stratová a nemohla obnovovať svoj vozový park na vlastné náklady, v roku 1994 sme vypracovali investičný projekt na nákup nových autobusov. Výrobcovia (MERCEDES, MAN, NEOPLAN, KAROSA atď.) ponúkli svoje výrobky. KAROSA nás najviac zaujala svojím robustným podvozkom vhodným pre ulice a cesty východnej Európy, vylepšeným antikoróznym náterom karosérie, spoľahlivými motormi Renault a elektronickou výbavou. A ceny boli neporovnateľné (cena jedného vozidla MERCEDES-BENZ bola približne rovnaká ako cena dvoch vozidiel KAROSA).

Montáž B832 v Kaunase

Zmluva s Karosou

Po dlhých úvahách a rokovaniach za prítomnosti zástupcov spoločnosti ŠKODAEXPORT, závodu KAROSA a bánk boli vo Vilniuse a Prahe podpísané dokumenty, na základe ktorých v roku 1995 spoločnosť SP UAB Vilniaus autobusų parkas zakúpila skúšobný autobus KAROSA B-741. Nasledujúci rok (26. apríla 1996), po podpísaní konečnej zmluvy generálnym riaditeľom spoločnosti KAROSA Rudolfom Černým, ministerstvo dopravy a spojov a magistrát mesta Vilnius zakúpili 11 autobusov rovnakej značky.

V roku 1997 obec kúpila 55 autobusov priamo od závodu a v roku 1999 ďalších 38 autobusov KAROSA. Tie boli zmontované s pomocou českých špecialistov v kaunaskej spoločnosti Magnalis (bývalý závod na opravu obrnených a bojových vozidiel). Tá sa potom použila na „omladenie“ autobusového parku hlavného mesta Vilnius.

Montáž B832 v Kaunase

Na záver by sme chceli poďakovať Karlovi Němcovi za skvelé fotografie. Vo Vilniuse bol niekoľkokrát a nafotil tam krásne snímky autobusov značky Karosa, ale aj trolejbusov Škoda. Všetky nájdete v galérii k článku.

Foto: ebus.lt, Karel Němec


Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest