Ako autobusy Daimler spôsobili na prelome minulého storočia svetovú senzáciu

História autobusov so spaľovacím motorom sa začala písať v roku 1895, vtedy ešte pod značkou Benz. No o prelom sa postaral jeho budúci partner Daimler.

jednom s našich predchádzajúcich článkov sme sa „prvému“ autobusu značky Benz venovali podrobnejšie. Myšlienka Carla Benza bola jednoduchá a dômyselná: pretože predaj jeho automobilov bol spočiatku pomalý, Benz začal hľadať nové využitie tejto technológie pomerne skoro po vynáleze automobilu. S cieľom sprístupniť koncept motorového vozidla širšej verejnosti vyvinul Benz autobus. Prvé vozidlo bolo dodané autobusovej spoločnosti „Netphener Omnibus-Gesellschaft mbH“ v nemeckom regióne Siegerland, dnes v štáte Severné Porýnie-Vestfálsko. Prvý motorový autobus na svete bol uvedený do prevádzky 18. marca 1895.

Pod značkou DMG

Spoločnosť DMG, čiže Daimler-Motoren-Gesellschaft spôsobila medzinárodnú senzáciu v roku 1896 zavedením prvého úžitkového vozidla na svete, ktoré nasledovalo po päťročnom vývojovom období. Toto vozidlo poskytlo technický základ pre prvé modely autobusov Daimler. Základná štruktúra  bola prevzatá z automobilu „Phoenix“ s dvojvalcovým radovým motorom, ktorý mal v závislosti od modelu výkon od 2 do 10 konských síl. Z prvých jázd autobusov Daimler v mestách ako Mníchov (1897) a Berlín (1899) existujú historické správy, ktoré nešetria superlatívmi ako senzácia, fantázia a podobne. Ešte lepšie je zdokumentovaná história autobusov Daimler, ktoré premávali od roku 1898 na trase medzi Künzelsau a Mergentheim. Na tejto 30-kilometrovej trase spočiatku jazdili dva autobusy Daimler, ku ktorým sa čoskoro pripojil tretí. Poháňal ich dvojvalcový motor Phoenix s výkonom 10 koní. Na palube bolo miesto pre 10 osôb. Autobusy jazdili maximálnou rýchlosťou 20 km/h. 

Pre poštu aj cestujúcich

Autobusy prepravovali poštu aj cestujúcich. Ale na tento dômyselný vynález ale ešte stále nebol ten pravý čas. Autobusy vyrobené spoločnosťami Benz a DMG trpeli mnohými problémami, napríklad kvôli úplne nevyhovujúcim pneumatikám. Skutočnosť, že stále neexistovala rozsiahla dostupnosť benzínu, priniesla týmto skorým autobusovým prepravcom aj niektoré takmer neprekonateľné prekážky.  To všetko viedlo k tomu, že väčšina spoločností bola nútená ukončiť prevádzku autobusov.

Prelom nastal v roku 1900

Technické inovácie, ako napríklad vynález štvorvalcového motora, nakoniec vydláždili cestu pre motorový autobus Daimler. Prvé autobusy Daimler boli dodané do Londýna v roku 1899. Po použití autobusov Daimler od roku 1899 do roku 1910 prvým autobusovým dopravcom, ktorý existoval po dlhšiu dobu, v nemeckom meste Speyer, spustili bavorské poštové služby vlastnú prvú motorovú poštovú službu v roku 1905. Tiež prepravovali cestujúcich. V roku 1913 už bavorské poštové služby prevádzkovali 101 liniek s 226 autobusmi – z toho 186 vyrábalo DMG, a jeden Benz v Gaggenau.

História spoločností DMG a Benz

História hovorí jednoznačne. V roku 1880 Gottlieb Daimler a Karl Benz položili základy motorizácie cestnej prepravy svojimi vynálezmi vysokootáčkového motora a automobilu, ktoré objavili nezávisle od seba. Následne v roku 1883 založil Karl Benz svoju vlastnú firmu Benz & Cie. V novembri 1890 vznikla firma Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), ktorú založil Gottlieb Daimler. Obaja zakladatelia slávnej automobilky (ešte nezávislí od seba) hľadali značku pre svoje produkty. Značku, ktorá by vyjadrila jedinečnosť a gracióznosť, ktorá už vtedy patrila k ich výrobkom. Spočiatku používali svoje priezviská. Pre firmu Gottlieba Daimlera bol zlomový prelom storočí keď začal používať úplne nové obchodné meno Mercedes.

Pri zrode novej obchodnej značky pre firmu DMG hral veľkú úlohu rodák z Lipska Emil Jellinek, ktorého fascinovali autá ako také a bol jedným z prvých majiteľov automobilov od DMG (prvé dostal v roku 1897). Ako obchodník (mimochodom tiež veľký priekopník v ére začínajúceho sa automobilizmu) s dobrými vzťahmi vo vyšších kruhoch vtedajšej spoločnosti začal predávať Daimlerove autá. On sám začal na automobiloch tejto značky v roku 1899 dokonca pretekať. A práve tu sa zrodil názov (budúca značka) Mercedes. Mercedes bola dcéra Emila Jellínka a toto meno používal ako svoj pseudonym pre seba ako jazdca a neskôr aj pre svoj pretekársky tím. Oficiálne sa história automobilky Daimler-Benz začala písať 28. júna 1926, kedy sa spojili dve významné automobilky tej doby – Benz & Cie. Rheinische Gasmotorenfabrik (Benz & Cie.) založenej v roku 1883 Karlom Benzom, Maxom Roseom a Friedrichom Wilhelmom Esslingerom a Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) založenej v roku 1890 Gottliebom Daimlerom a Wilhelmom Maybachom.

Foto: Mercedes-Benz

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest