Želobudzská skalka – tradičný cieľ peších turistov „Cyklobusu“

Cyklobus naozaj nevyužívajú len nadšenci cyklistiky. Množstvo peších turistov sa ním dostane na miesta, kde bežné autobusové linky nepremávajú.  Želobudzská skalka k nim jednoznačne patrí.

Časť stratovulkánu

Želobudzská skalka sa nachádza v nadmorskej výške 1 116 metrov. Dostanete sa k nej pešo, ak zídete z asfaltovej cesty, ktorá vedie do Kysliniek.

Pohľad na Želobudzskú skalku (vpravo)

Hornú časť krátera stratovulkánu Poľana tvorí podkovovitý hrebeň, zvažujúci sa do Hrochotskej doliny. Názov stratovulkánu je odvodený od horských pastvín a lúk, ktoré sa nachádzajú v horných častiach svahov krátera. Na poľanách, ako sa nazývajú horské lúky, sa pasú stáda oviec, ktoré tu majú pastvu vysokej kvality a horskú vodu, ktorá pramení hocikde na lúke a na niektorých miestach sa vytvorili aj rašeliniská. Najznámejšou poľanou je sedlo Príslopy, kde sa pasie dodnes. Okrem oviec sú tu z fauny zastúpené takmer všetky druhy, ktoré zákonite patria do divočiny. Vďaka množstvu jelenej zveri sa tu v hojných množstvách drží aj medveď hnedý, vlk dravý, či rys ostrovid. Naopak, klesá populácia hlucháňa, ktorého je problém už aj spozorovať.

Na horizonte je hlavný hrebeň Poľany. Vpravo je Drábovka, za ňou vidno trochu Prednej Poľany a v strede záberu je Zadná Poľana, najvyšší vrch pohoria.

Skalka? Kdeže – skala!

 Hrebeň Poľany lemuje viacero zaujímavých vrcholov a jedným z nich je aj Želobudzská skalka, ktorá sa vypína práve nad spomínanými Príslopmi. Táto tajomná skala púta pohľady už zďaleka. Jednoduchšie, ako sa štverať na ňu strmým svahom je obísť ju severnou stranou po lesnej ceste. Následne sa dá od severovýchodu vystúpiť na jej vrchol. Želobudzská skalka je na vrchole plochá a zo severnej a východnej strany tvoria jej hrany vysoké andezitové bralá. Pod bralami je strmý svah až dole, do doliny. Všeobecne možno konštatovať, že vnútorné svahy krátera sú oveľa strmšie, ako tie vonkajšie.

Ale za tú nádheru to naozaj stojí.

Poloha

Obec: Želobudza (Očová, Hradná)

GPS: 48.63981, 19.40652

Mapa: Klikni SEM, alebo priamo na obrázok:

Pohľad do kaldery Poľany na osadu Kyslinky.
V strede je vidieť pár štítov z Vysokých Tatier, konkrétne Gerlachovský, Pyšný, Kežmarský a Slavkovský štít. Vedľa nich vpravo je Nízkotatranský Veľký bok.
Želobudzská skalka zo severnej strany. Senník je pripravený na zimu
Bralo na severnej časti vrcholu

Zdroj & foto:  Jozef Martinský / Eagle’s View

Želobudzská skalka – tradičný cieľ peších turistov „Cyklobusu“

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest