Veporské vrchy: Štompova skala (890 m n. m.) – jedinečná vyhliadka na Horehron

Obec Osrblie leží pod Veporskými vrchmi, asi dvadsať kilometrov od Brezna. Založili ju nemeckí baníci a zlievači, na sútoku troch potokov a miesto nazvali Zerrenpach, čo vo voľnom preklade znamená zátoka sĺz, možno pre ťažký život, ktorý tam prví osadníci žili. Dnes je ale Osrblie krásna dedinka, známa aj vďaka biatlonu.
Nad obcou stojí skalná veža a výstup na ňu určite poteší každého milovníka výšok. Na Štompovej skale (oficiálny názov je Štrompova skala) stojí kríž, ktorý tam postavili ako spomienku na veternú kalamitu, ktorá sa tadiaľto prehnala v roku 1996. Pod krížom je v skale zabetónovaná pamätná tabuľa s nápisom: „Nikdy nezabudneme na veternú smršť, ktorá sa prehnala cez našu dedinu 8. 7. 1996. DPZ Osrblie , 8. 7. 1998“.


21. apríla 2018 členovia DHZo vyčistili chodník od náletových drevín a sprístupnili výstup na skalu ku krížu osadením lán, ktoré ukotvili skobami v skale. Ich zámerom je ešte označiť chodník turistickými značkami, čím sa spropaguje turistický záujem v obci.
Na vrchol Štompovej skaly vedie vyšliapaný lesný chodník označený drevenými smerovníkmi. Neďaleko je aj pamätník fašistami zabitým rumunským vojakom.

Poloha

Obec: Osrblie

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok

Zdroj a foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Veporské vrchy: Štompova skala (890 m n. m.) – jedinečná vyhliadka na Horehron

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest