„Skratku do neba“ nájdete neďaleko Banskej Bystrice

Za obcou Dúbravica v smere na Banskú Bystricu nájdete skratku priamo do neba. Rebrík, ktorý sa o nič neopiera a napriek tomu nespadne. Skratka do neba je pozoruhodný rebrík, ktorý je vďačným objektom turistov a umeleckým experimentom zároveň.

Na severnom Podpoľaní sa vďaka projektu Landscape revisited vytvorila trvalá kolekcia diel v krajine, krajinná galéria, ktorá je v danej oblasti jedinečná. Prezentuje podpoliansku dedinu aj mimo hranice krajiny a stáva sa príťažlivým miestom pre život domácich obyvateľov aj prichádzajúcich turistov. Jednotlivé ročníky art campu v Dúbravici ukazujú, ako môže umenie a kultúra upriamovať pozornosť na ostatné sociálne a ekologické problémy a podčiarkujú význam umenia či dizajnu v mnohých oblastiach spoločnosti. Umelci – účastníci artcampu Landscape revisited, sa pri práci snažia spolupracovať s miestnymi obyvateľmi, ich úsilím je vychádzať z miestnych špecifík, histórie, či lokálnych zručností, materiálov, zdrojov a pod.

Medzi unikátne umelecké inštalácie patrí aj Skratka do neba. Tak dostalo pomenovanie dielo Mateja Rosmányho, ktoré sa nachádza opäť v pešej dostupnosti z Dúbravice. Skratka do neba je vlastne rebríkom siahajúcim do výšky 5 metrov na zemou. Z jeho posledného stupienka sa vám naskytne unikátny pohľad na okolitú krajinu vrátane vrcholov Nízkych Tatier či Veľkej Fatry. Rebrík je zasadený hlboko do zeme, vystúpiť naň teda môže bez akýchkoľvek obáv aj dospelá osoba.

Poloha

Umiestnenie: Neďaleko Banskej Bystrice, smerom na malebné Poniky, sa nachádza malá obec Dúbravica. Ak idete od Poník, na začiatku obce uvidíte rozbitú cestu vľavo, po nej je to asi 600 metrov k tejto zaujímavej atrakcii.

GPS: N 48.687 E 19.276

Mapa: Klikni na obrázok 👇 

Zdroj a foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

„Skratku do neba“ nájdete neďaleko Banskej Bystrice

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest