Rímske kúpele sú dodnes najväčšou raritou v Dudinciach

Zahalené rúškom tajomstva sú vyhľadávaným cieľom návštevníkov Dudiniec. Rímske kúpele. Sú naozaj dielom Rimanov? Nech sú tvrdenia o nich akokoľvek rozporuplné, oplatí sa urobiť si k nim výlet.

Legenda o Aquilliovi

Kamenné vane v travertíne, vytvorené s veľkou pravdepodobnosťou ľudskou rukou, sú na základe názvu, ktorý sa dedil z pokolenia na pokolenie, spájané s Rímskou ríšou, siahajúcou začiatkom letopočtu až do týchto končín.

To, že ich vytvorili rímski vojaci sa ale nedá doložiť, o prítomnosti Ríma v regióne však svedčia nálezy rímskych mincí z čias Neróna a Antonia Pia.

Na spojitosť s Rimanmi navádza povesť o objave liečivej vody. Hovorí sa v nej o víle, ktorá našla strateného syna mocného rímskeho vojvodcu Aquillia. Za prísľub, že daruje slobodu zajatcom, dá vyrúbať lesy a zasiať pšenicu, zaviedla vojvodcu na breh jazierka so zázračnou liečivou vodou, kde ležal jeho syn. Vdýchla mu do úst život a odovzdala ho otcovi.

Hľadanie historickej pravdy

Triezvejšie úvahy hovoria o tom, že „vane“ sú oveľa mladšie a vytvorili ich naši prastarí otcovia niekedy na prelome 19. a 20. storočia. V čase, keď sa začala vo väčšej miere využívať tamojšia liečivá minerálna voda. Na základe niektorých hodnoverných výskumov je vysoko pravdepodobné, že ich začali hĺbiť do travertínových kôp miestni obyvatelia v snahe vytvoriť si čo najlepšie podmienky na kúpanie. Do vaní, ktorých je celkom 32, totiž natekala a zase odtekala voda z prameňa a ľudia tam takto prirodzene absolvovali liečebné kúry. Dnes sú všetky pramene okrem jedného nečinné, pretože vybudovaním moderných kúpeľov sa tok minerálnej vody zachytil a odklonil.  V priebehu 20. storočia tak tieto prírodné kúpele ostali bez vody. Rímske kúpele sú však dnes pre návštevníkov stále atraktívne a sú jednou zo zastávok náučného chodníka, ktorý predstavuje Dudinské travertíny ako chránený prírodný útvar.

Povesti, ktoré neurazia

Napriek týmto rozporuplným hypotézam aj dnes mnohí tvrdia, že sú to staré Rímske kúpele. Že je to dielo cisára Marka Aurelia a hlavne jeho legionárov. Každému človeku pri týchto slovách preletí hlavou predstava legionárov, ktorí si tu možno liečili rany. Rímskych bojovníkov, ktorí tu na ceste k Hronu oddychovali. Doslova relaxovali a po sebe zanechali sústavu malých „vaní“. Iste, sú to povesti, historicky nepotvrdené. Ale pekné. Navyše, pod travertínovými vaňami vedie cestička zo ku kúpeľom. Pri jej výstavbe sa objavili kostry ľudí pochovaných v skrčenej polohe. A tie hroby boli staré už za čias Marka Aurelia. Historici predpokladajú, že v blízkosti prameňov žili ľudia už 7 000 rokov pred našim letopočtom…

Poloha

Mesto: Dudince

GPS: 48.16578, 18.88357

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jočito Jozef Adamčík

Rímske kúpele sú dodnes najväčšou raritou v Dudinciach

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest