Potulky Hrochoťskou dolinou vás zavedú na zaujímavé miesta

Pseudojaskyňa Abčiná, Jánošíková skala, imelo na smrekoch, nádherné skalné ruže či totálna „nedotknutá divočina“ sú lákadlami pre množstvo turistov, ktorí každoročne navštívia Hrochoťskú dolinu. Hoci sme o týchto miestach už dávnejšie písali, oplatí sa vždy doplniť nejaké informácie a hlavne fotografie. To je prípad dnešného článku.

Na lúkach pod Jánošíkovou skalou

Kaldera pod sopkou

Na mieste, odkiaľ kedysi mohutná sopka Poľana chrlila svoj pekelný oheň a lávu, leží dnes osada Kyslinky. Poľana sa od treťohôr ukľudnila, vychladla, jej stred sa prepadol a vznikla tak kaldera. Postupne zarástla lesmi, zaplnila sa divou zverou a tak nie je zvláštnosťou, že tieto miesta boli vždy významným poľovným revírom a prebiehala tu masívna ťažba dreva. Drevo bolo zvážané malou železnicou, ktorá končila až vo Vígľaši, kde je pri ceste doteraz ako pamiatka vystavená jedna lokomotíva s vagónmi. V súčasnosti plnia Kyslinky skôr rekreačný účel, hoci tu stále sídli lesná správa. Okolie je popretkávané turistickými cestičkami s možnosťou vidieť divočinu, pralesy, medvede, vlky, vysokú a diviačiu zver. Od centra kaldery vedie široká dolina smerom na západ, k obci Hrochoť. Podľa tejto obce je aj pomenovaná – Hrochoťská dolina.

Lesy v okolí Kysliniek

Bralo s menom Jánošíka

Na severnej strane doliny, neďaleko Kysliniek, sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary. Jedným z nich je Jánošíkova skala. Je to masívne bralo vulkanického pôvodu, veď ako inak, keď sa nachádza na okraji kaldery vyhasnutej sopky. Zloženie tohto brala je veľmi nestabilné, vyvrhnutý a následne usadený materiál sopečného pôvodu je tufového charakteru. Sú to vlastne sedimenty „čo sopka dala“ zlepené dokopy.

Jánošíkova skala

Niekedy viedla k Jánošíkovej skale značená cesta s možnosťou prejsť sa aj po jej vrchole. V súčasnosti je táto krásavica v 5. stupni ochrany a tak sa k nej síce po lúke dostanete, ale prejsť sa môžete už len popod bralo. Natrafíte tak aj na pseudojaskyňu Abčiná, ktorá sa vlastne stala jaskyňou náhodou. Jednoducho sa za tie tisícročia zvetrávaním rozpadlo kusisko brala a vznikla tak parádna diera, do ktorej si Jánošík ukladal svoje poklady, ako do banky. Nevieme, či je to pravda, ale traduje sa to. Neboli sme to overiť, ale možno tam niekedy niekto bol a buď nám to potvrdí, alebo vyvráti. V súčasnosti sa tam liezť nesmie. 

Jakyňa Abčiná

Napriek tomu je Hrochoťská dolina lákadlom pre mnohých.

Poloha

Obec: Hrochoť

GPS: 48.655147, 19.312801

Autobus: 601467 Banská Bystrica-Sebedín-Bečov-Hrochot’

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto:  Jozef Martinský / Eagle’s View

Potulky Hrochoťskou dolinou vás zavedú na zaujímavé miesta

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest