Po stopách lávových prúdov Poľany až k Záhorskej skale

 Poľana je sopečné pohorie, čoho dôkazom je množstvo stuhnutých lávových prúdov v jej svahoch a blízkom okolí. Sú to práve tie famózne andezitové bralá, ktoré chodia obdivovať turisti a na ktoré chodia liezť lezci z mnohých krajín.

Predstavte si, že niekedy boli tieto bralá tekutou lávou, ktorá postupne tuhla, praskala, zvetrávala a erodovala. Zhruba pred 13 miliónmi rokov vyzeralo Podpoľanie inak. Vulkán bol vo svojej najlepšej kondícii a svojou magmatickou činnosťou pretváral svoje okolie. Lávové prúdy vytekali zo sopúcha a spájali sa do súvislého príkrovu. Spomínané bralá v tom čase neexistovali, pretože tie vznikli až rozpadom lávového príkrovu.

Na mnohých miestach Poľany je dnes možné obdivovať jej geologickú stavbu a rozmanitosť. Jedným z takýchto miest je Záhorská skala, ktorá je doslova pánubohu za chrbtom. Nechodia sem zástupy turistov, lebo dostať sa k nej trvá nejaký čas, ktorý si treba odšliapať po vlastných nohách. V cieli nás však čaká nádherné andezitové bralo s výraznými odlúčenými stĺpmi, ktoré sa relatívne rýchlo rozpadávajú a o niekoľko miliónov rokov tu po ňom nebude ani stopy.

Záhorská skala

Záhorská skala (1132 m.n.m.) je stuhnuté čelo lávového prúdu, ktoré je ukryté v lesoch, neďaleko hlavného hrebeňa Poľany. Vedie popri nej modroznačený turistický chodník z Kopcov, cez Kľuku, Vrchslatinu až na Čierťaž. Trasa nie je náročná. Priamo pod Záhorskou skalou je množstvo balvanov, ktoré sa odtrhli z hlavného brala. Preto treba byť pri návšteve tejto zaujímavej prírodnej pamiatky maximálne opatrný.

Poloha

Obec: Vrchslatina (Lom nad Rimavicou)

GPS: 48°39’31″N, 19°30’54″E

Autobus: 146 Hronec-Brezno-Lom nad Rimavicou-Hriňová-Korytárky,Mláka-Kriváň-Detva,PPS > Hriňová – Sihla

Mapa – Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Via: Jozef Martinský – Photography

Po stopách lávových prúdov Poľany až k Záhorskej skale

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest