Partizánsky chodník vás zavedie nielen na históriou dýchajúce miesta ale aj do lona krásnej prírody

V tomto roku si pripomíname 79. výročie Slovenského národného povstania. Pripravili sme pre vás špeciálnu túru po stopách partizánov. a nielen to – takzvaný Partizánsky chodník vám ponúkne oveľa oveľa viac.

 Krížna „fajčí“

Krátka história SNP

Slovenské národné povstanie alebo SNP bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie vojnovej Slovenskej republiky. Začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom, ako aj snahou byť na strane víťazných spojeneckých mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a česko-slovenskými vojskami na jar 1945.

Staré hory a okolie

Staré Hory sa rozkladajú v prekrásnom prostredí Starohorských vrchov, ktoré sú k turistom obzvlášť štedré. Predstavíme vám túru zo Starých Hôr Partizánskym chodníkom k bunkru „Mor ho!“ (🟥). Z nej môžete obdivovať prírodu putovaním malého úseku Barborskej cestoy (◼️) a nakoniec sa vrátiť Svatojakubskou či Mariánskou cestou (🟦) späť na Staré Hory. Táto idylická obec sa nachádza v náručí Starohorských vrchov a Veľkej Fatry. Je najstaršou baníckou osadou v okrese Banská Bystrica.

Ploská, Čierny kameň i kúsok Rakytova a Jelenská skala

Jelenská skala

Vápencový masív Jelenská skala leží v pohorí Starohorské vrchy, neďaleko obcí Staré Hory a Špania Dolina. Spolu so známym Panským dielom a menej známym Hrubým vrchom tvorí podcelok Jelenský chrbát. Na západnej strane vrchu sa nachádza strmý skalný útes vysoký 80 – 100 metrov. Jelenská skala, ako i celá priľahlá oblasť, sa vyznačuje krásnou prírodou. Z vrcholu skaly sa otvára výhľad na Veľkú Fatru a Hrebeň Nízkych Tatier. Pod vrchom sa nachádza poľovnícka chata a partizánsky bunker Mor ho!

Partizánsky chodník

Partizánsky chodník spája Staré Hory zo Špaňou Dolinou. Chodník je súčasťou tzv. “Partizánskej republiky”. Partizánska republika bola oblasť Nízkych Tatier, juhu Veľkej Fatry, Starohorských vrchov a severovýchodne od Banskej Bystrice, ktorá bola kontrolovaná partizánmi po potlačení SNPNáučný chodník Partizánsky chodník má dĺžku 11 km, má 5 zastavení a vedie zo sedla Dolný Šturec cez Richtárovú do Španej Doliny, popri trase bývalého Špaňodolinského vodovodu popod Jelenskú skalu k bunkru Mor ho.

Partizánsky bunker Mor ho!

Bunker Mor ho! Sa nachádza pod Jelenskou skalou. V zime na prelome rokov 1944 – 45 tu mal sídlo štáb brigády „Pomstiteľ“ mjr. Morosova. Tu sa tvoril a tlačil časopis Mor ho! a bola tu aj dôležitá telefonická centrála, ktorá zabezpečovala komunikáciu medzi partizánskymi skupinami.

Bunker je dnes zrekonštruovaný a voľne prístupný verejnosti. Nachádza sa pri ňom i pamätná tabuľa pripomínajúca jeho niekdajší význam. To, že bol bunker naozaj vynikajúco ukrytý, potvrdzuje aj jeho skromné rozmery či úzka cestička vedúca cez hustý les a krovie.

Partizánsky bunker Mor ho!! je prístupný i po krátkej neznačenej odbočke z červeno značeného turistického chodníka spájajúceho Španiu Dolinu a Staré Hory.

Bunker

Piesky

Banská osada Piesky sa nachádza neďaleko Španej Doliny. Kedysi tu žilo až stoštyridsať obyvateľov. Dnes stojí v osade už len jediný dom, kaplnka a cintorín v strmom svahu. Banícku históriu pripomínajú dve štôlne ako aj mohutné banské haldy v okolí osady. Ak pôjdete po modrej značke, dostanete sa touto cestou späť na Staré Hory.

Piesky

O ďalších zaujímavých miestach v okolí Starých Hôr sa dočítate v našom dávnejšom článku.

Poloha

Obec: Staré Hory

GPS: 48.83111, 19.14513

Autobus: linka 601468B.Bystrica-Špania Dolina-Dolný Harmanec-Staré Hory-Turecká

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Foto. Miro Lenka Dedinský

Partizánsky chodník vás zavedie nielen na históriou dýchajúce miesta ale aj do lona krásnej prírody

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest