Pancierovské travertínové prameniská pri Banskej Bystrici vyzerajú ako z rozprávkovej krajiny

Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádzajú Pancierovské travertínové prameniská – nenápadná lokalita, o ktorej netušia ani mnohí Banskobystričania. Pritom ide o miesto, ktoré je „na skok“ od autobusovej zastávky.

Naša vďaka patrí šéfredaktorovi portálu inovinky.sk, pánovi Františkovi Kovárovi za námet a informácie a pánovi Jánovi Fialovi, renomovanému banskobystrickému fotografovi zo štúdia Fiala Photography za ozaj vydarené snímky.

Ojedinelý skvost prírody v Pancierovskej doline

Prameniská sú z penovca (druh travertínu), voda preniká na povrch v desiatkach malých pramienkov, z ktorých sa formujú kaskádové jazierka obrastené machom. Ak máte záľubu vo fotografovaní, pri studničkách, vodopádikoch a jazierkach nájdete množstvo fotogenických miest. V podstate je to prechádzka na hodinku, no s fotením sa pokojne môže predĺžiť aj na celý deň. Rozloha pramenísk a ich výdatnosť je nestála, závislá je hlavne na počasí, či je po daždi, alebo je dlhšie obdobie bez zrážok. Prameniská sú najkrajšie hlavne po výdatnejších dažďoch, vtedy však treba počítať s premočeným terénom a je potrebné si zvoliť vhodnú obuv. Počas vegetačnej sezóny je prístup ku prameniskám miestami zarastený, keďže je málo vychodený.

V lese sa v skutočnosti skrýva prameňov viacero, ak máte chuť objavovať ďalšie, pokojne sa poprechádzajte. Odmenou vám budú naozaj rozprávkové scenérie.

Trasa

K Pancierovským prameniskám nevedie oficiálne značený turistický chodník. Prístup je možný po bývalej lesnej ceste. Najlepší prístup je od autobusovej zastávky – Jakub, Nový Svet II. Presnejšiu východziu polohu určujú GPS súradnice: 48.7789031N, 19.1275064E. Z tohto miesta je potrebné sa vydať smerom pod železničný priepust, pod ktorým preteká potok. Od priepustu pokračujete popri potoku Pancierovskou dolinou. Potok sa po nejakom čase prekvapujúco stráca v podzemí. Za týmto miestom je potrebné sa vydať napravo po lesnej ceste smerom na Baranovo. Po tejto ceste prídete v krátkom čase priamo ku prameniskám. Ich poloha je 48.78088N, 19.13129E. Vo svahu sa tu nachádza viacero drobných penovcových prameňov, ktoré vytvárajú malé jazierka obkolesené machom. Voda kaskádovito preteká cez tieto jazierka, pričom sa vytvárajú rôzne malé vodopádiky.

Poloha

Obec: Banská Bystrica, časť Jakub, Nový Svet

GPS: 48.78088N, 19.13129E

Autobus: MHD Banská Bystrica č. 43Srnková-Železničná stanica-Námestie slobody-Jesenský vŕšok-Ul’anka otočka a spät’

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Foto: Fiala Photography

Pancierovské travertínové prameniská pri Banskej Bystrici vyzerajú ako z rozprávkovej krajiny

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest