Hájny grúň: pamätník skvelého herca Ladislava Chudíka

Kto by nepoznal výraznú postavu nášho divadelného a filmového sveta? Ladislav Chudík sa narodil v Hronci, na Horehroní, obklopený prírodou Veporských vrchov, Poľany a Nízkych Tatier. Tento kraj mu prirástol k srdcu, obzvlášť vrch Hájny grúň.

Sem sa herec utiekal pred životnými strasťami, tu hľadal odpovede na mnohé zo svojich otázok. Tento jeho glorifikovaný vrch sa mu nakoniec stal aj miestom jeho posledného odpočinku. O smrti Chudík premýšľal často, dokonca aj o tej svojej. Do svojho zápisníka si poznačil:„Hájny grúň sa pre mňa stal symbolom túžby vyjsť z doliny na kopec a rozhliadnuť sa. To je niečo, čo si nesiete po celý život so sebou a nikto vám to nemôže vziať. Tak odchádzame! Hrozné je, že otupievam. Pripravuje sa duch i telo na odchod? Musím zapísať raz podrobnejšie, čo si želám po smrti. Rozptyl prachu na Hájnom grúni“.

A tak sa stalo. Ladislav Chudík nemá hrob. Jeho popol splynul s miestom, ktoré tak miloval. Na tomto mieste je dnes pamätník, ktorý nám tohto významného herca pripomína. Pamätník symbolizuje scenár, ktorého listy rozfukuje vietor. Na každom z listov je uvedené dielo, ktorým sa Ladislav Chudík preslávil. Ako sám raz povedal: „Nie sme tu preto, aby sme si svoj život len odžili, ale aby sme po sebe niečo nechali a o niečo sa aj pričinili.“ Jemu sa táto myšlienka na 100% naplnila.

Maestro
Ladislav Chudík
* 27.5.1924 Hronec
+ 29.6.2015 Bratislava
herec
recitátor a
pedagóg a člen SND
(1944 – 2015)
… ďakujem, že sa
mi splnilo želanie,
aby sa môj prach
rozptýlil
na milovanom
Hájnom grúni,
kde som od detstva
rád chodieval,
premýšľal, sníval a
tešil sa
z krásy okolitej
prírody a hôr,
ktoré ma očarili tak,
že som si veľmi prial
sa sem vrátiť.

Poloha

Obec: Hronec, okres Brezno, Banskobystrický kraj, Slovensko

GPS: 48.774963 N 19.565263 E

MAPA: Klikni na obrázok

Zdroj a foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Hájny grúň: pamätník skvelého herca Ladislava Chudíka

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest