Finkova kúria patrí k nenápadným, no známym skvostom Zvolena

Patricijský dom, meštiansky dom, alebo jednoducho Finkova Kúria je v skutočnosti renesančný jednoposchodový palác. Nachádza sa priamo v meste Zvolen.

História a stavebný vývoj

Kúria bola postavená v 17. storočí a upravená v druhej polovici 18. storočia. Ide o dvojpodlažný sedemosový objekt s renesančne zaklenutým prízemím a priechodom. Zachovaná neskorobaroková fasáda má stredný rizalit, na tympanóne ktorého sú erby s rokajovým orámovaním. Objekt má obdĺžnikový pôdorys a trojtraktovú dispozíciu.

Ide o renesančný jednoposchodový palác na štíte s erbmi pôvodných majiteľov – lesného majstra z Beňuše Ondreja Urbányiho a jeho druhej manželky grófky Anny Márie Esterházyovej z Vígľaša. Tú si však nesmieme pliesť s Máriou Annou Esterházy, maďarskou grófkou a manželkou Antonína Grasalkoviča.

Finkovci

Do roku 1948 bola kúria vo vlastníctve zvolenskej rodiny Finkovcov. V záhrade za budovou založil v roku 1924 Dr. Elemír Finka ornitologickú záhradu, v ktorej choval takmer 2 000 druhov domáceho a cudzokrajného vtáctva. Po rozsiahlej prestavbe v roku 1983 v objekte sídlili kultúrne organizácie. V súčasnosti je súkromným majetkom a v jej tesnej blízkosti sa nachádza obchodné centrum.

Poloha

Mesto: Zvolen, Námeste SNP 41

GPS: 48°34’45.9″N 19°07’31.7″E

Autobus: prakticky všetky prímestské linky, smerujúce do Zvolena

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jočito Jozef Adamčík

Finkova kúria patrí k nenápadným, no známym skvostom Zvolena

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest