Chalúpku dedka Večerníčka nájdete v Detve

V srdci Podpoľania, v detvianskej mestskej časti Skliarovo, nájdete vernú repliku domčeka dedka Večerníčka. Chalúpky, ktorú poznajú celé generácie Slovákov. Veď všetci sme raz boli deti.

„Pod Pôjdami“

No a vaše deti máte možnosť prekvapiť nenáročnou túrou na miesto, kde uvidia rozprávkovú stavbu naživo. Môžete si tu s nimi urobiť krásne fotografie na pamiatku. Ako bonus je tu ponuka zapožičať si detvianske kroje, ktoré dodajú snímkam „šmrnc“.

Chalúpka dedka Večerníčka stojí v areáli Lazníckeho dvora „pod Pôjdami“. Dvor vznikol v spolupráci so združením Komunikačného centra Detva. Chalúpka dedka Večerníčka bola postavená ako súčasť projektu „Kultúrna cesta Podpoľanie“. V lazníckom gazdovskom dvore nepremeškajte ponuku nahliadnuť do pôvodného spôsobu života na vidieku. Môžete tu vidieť aj ovečky, zajace, sliepky, mačky, či psíkov. V drevenici pod orechom je možné sa aj ubytovať.

Neďaleko autobusovej zastávky

Strecha chalúpky je slamená, taká, akých kedysi bývalo na Podpoľaní neúrekom. Dnes sa v regióne už také nenachádzajú.

Vnútro prístupné nie je, chalúpka slúži len ako dekorácia exteriéru a ako „fotopoint“. Môžete si však pri nej posedieť na drevenej lavičke a kochať sa výhľadom. Do areálu patrí aj replika ďalšieho domu detvianskej pôvodnej architektúry. Chalúpka dedka Večerníčka má aj svoju adresu – Detva – Skliarovo č. 22. Nájdete ho doslova pár krokov od autobusovej zastávky Skliarovo-Báťkovci. Domček je očarujúci po celý rok. Dospelí aj deti si odtiaľto odnášajú skvelé fotografie tak v čase, keď sú okolité lúky zakvitnuté, ako aj v pestrofarebnej jeseni či zasneženej zime.

Poloha

Adresa: Detva – Skliarovo č. 22

GPS: N 48° 35′ 3″ E 19° 25′ 51″

Autobusové spojenie: linka 604442, zastávka Skliarovo-Báťkovci.

Mapa: Kliknite SEM, alebo na obrázok mapy:

Chalúpku dedka Večerníčka nájdete v Detve

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest