Čertova dolina: Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca

Sedlo Zbojská sme si predstavili v minulom tipe na výlet. Dnes sa vydáme do turisticky veľmi príťažlivej Čertovej doliny, ktorá sa nachádza neďaleko sedla Zbojská. Dolina je pútavá tak v lete ako aj zime, keď ešte nie je veľa snehu a cesta s rebríkmi a lávkami nie je zľadovatená. My vám prinášame fotoreportáž práve v znamení ľadu.

Roklina s náučným chodníkom

Čertova dolina je prekrásnym a skutočne výnimočným miestom, ktoré sa nachádza neďaleko Tisovca, v Národnom parku Muránska planina. V roku 1993 bola lokalita vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Prechodom Čertovou dolinou čakajú na vás vodopády, jaskyne, priepasti či skalné bralá. Roklinou preteká rovnomenný potok a jeho skalnatým korytom vedie feratová trasa a náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca, ktorý dolinou podľa legendy unikal pred žandármi. Trasa náučného chodníka začína a končí na sedle Zbojská.

Rezervácia

Čertova dolina bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu, miestami pripomína známe rokliny Slovenského raja. Nájdete tu hodnotné krasové formy a zachovalé lesné spoločenstvá. I tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i vodopády vytvorené na lokalitou pretekajúcom potoku (napríklad atraktívny Zbojnícky vodopád).

Stisk zbojníka

Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je spoločne s najbližším okolím považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk. Toto pomenovanie dostalo podľa legendárneho tisovského zbojníka Surovca, ktorý sa vraj kedysi preháňal roklinou, utekajúc pred drábmi, ktorých nemotorné nohy nezvyknuté na náročný, ťažko priechodný terén nemohli tým jeho nijako konkurovať.

Turistické pomôcky

Súčasný návštevník Čertovej doliny má oproti drábom i zbojníkovi Surovcovi značnú výhodu – exponované miesta tiesňavy sú dnes vybavené rebríkmi, lávkami a inými pomôckami umožňujúcimi pomerne pohodlný prechod. V prírodnej rezervácií Čertova dolina sa nachádza i niekoľko jaskýň. Najvýznamnejšou z nich je Čertova jaskyňa, ktorá sa nazýva tiež Zbojníckou. Tá je však verejnosti neprístupná.

Čertova dolina naozaj výnimočným miestom, ktoré si zamilujete.

Poloha

Východiskový bod: Tisovec, alebo Sedlo Zbojská

GPS: 48.73635, 19.85839

Autobusové spojenie: linka 601471 Banská Bystrica-Podbrezová-BreznoTisovec-Hnúšt’a/Revúca

Mapa: klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Zdroj a foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Čertova dolina: Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest