Spomienka na povodeň ´65

Prívalové dažde v súčasnosti sužujú obyvateľov mnohých miest Slovenska. Historické video, ktoré si môžete v tomto článku pozrieť dokazuje, že v dejinách Slovenska bolo aj horšie.

V roku 1955 museli byť povolané autobusy ČSAD, aby pomáhali pri evakuácii obyvateľstva!
💧 Od obrovskej povodne, ktorá zaliala Komárno, Dunajskú Stredu a 46 obcí uplynulo 55 rokov. Boj s vodným živlom vtedy trval skoro mesiac. Čo sa vlastne stalo? Pretrhla sa dunajská hrádza a pod vodou sa tak postupne ocitlo 46 obcí a mestá Komárno, Dunajská Streda a Kolárovo. Evakuovaných muselo byť takmer 60.000 obyvateľov. Celkové škody katastrofálnej povodne prekročili tri miliardy korún.
💧 V polovici júna Dunaj kulminoval v Bratislave pri vodnom stave 910 centimetrov a v Komárne mala jeho hladina ešte o niečo viac. Správy o presakovaní spodných vôd sa množili. Napriek enormnému úsiliu sa nepodarilo zabrániť prietržiam hrádze. Dunaj ešte 15. júna roztrhol 80 metrov hrádze pri Patinciach. V priebehu niekoľkých hodín bola obec pod vodou, popoludní dosiahol živel ďalšiu obec, Ižu. Voda zatopila široké okolie a z Komárna urobila ostrov.
💧 O dva dni, 17. júna 1965 dosiahla hladina Dunaja výšku 900 centimetrov a dvíhala sa ďalej. O pol jedenástej sa pod náporom vody roztrhla hrádza medzi obcami Číčov a Kľúčovec. V tom čase bola výška hladiny Dunaja 915 cm a prietok dosahoval 9224 m3/s. Domy jeden po druhom padali, hustá, špinavá a zapáchajúca voda zaplavila všetko. Voda zaplavila 94.000 hektárov pôdy. Zo zatopených obcí a osád bolo evakuovaných takmer 60.000 obyvateľov a 100.000 kusov dobytka.
💧 Zničených bolo 3910 domov, poškodených ďalších 6180 obydlí, zamorené boli všetky vodné zdroje z oblasti Žitného ostrova. Na polia, dediny a osady sa vyvalilo asi 1,1 miliardy m3 vody, čo je viac ako trojnásobok retenčného obsahu Oravskej priehrady.

Zobraziť na Facebooku

Pin It on Pinterest