Pripútaj sa…

V roku 2018 sme sa ako prvá autobusová spoločnosť na Slovensku prostredníctvom profilu na Facebooku zapojili do medzinárodnej kampane, ktorá mala za úlohu upozorniť cestujúcu verejnosť, že v autobusoch vybavených bezpečnostnými pásmi je cestujúci povinný sa pripútať.

Už 18 rokov musia byť v nových autobusoch diaľkových a zájazdových spojov bezpečnostné pásy. Od roku výroby 2002 sú v autobusoch pre zájazdovú, diaľkovú alebo medzištátnu dopravu montované bezpečnostné pásy na všetky sedadlá. Všetky diaľkové autobusy musia mať na miestach vpredu trojbodové pásy, na ostatných miestach dvojbodové. Vpredu musia byť pásy pevnejšie, lebo pri náraze cestujúci nemajú pred sebou sedadlo, ktoré by ich ochránilo.

Hoci pásy v autobusoch sú, často sa nepoužívajú. Cestujúci veľakrát ani nevedia, aká je ich povinnosť. Pritom ich veľké piktogramy k tejto povinnosti pri každej sedačke vyzývajú. Kontrolovať, či cestujúci majú pásy zapnuté, je však pre šoférov takmer nemožné. Zo svojho miesta to nedokážu. Každý cestujúci je zodpovedný sám za seba a v prípade kontroly hrozí pokuta jemu. Polícia tvrdí, že pripútanie ľudí v autobusoch kontroluje v rámci bezpečnostných akcií zameraných na všeobecné dodržiavanie pravidiel, aká je však prax, vieme sami. Dlhé roky sa bezpečnostné pásy v autobusoch nepoužívali vôbec a keď sa stali aj vďaka čoraz horšej situácií na cestách nutnosťou v diaľkovej a zájazdovej doprave, ľudia ich a priori začali odmietať. Možno z lenivosti a pohodlnosti a možno z dôvodu, že si nechcú dať niekomu rozkazovať. Chyba. Nie je to žiaden divný výmysel a v rámci ochrany vlastného zdravia by sa mal každý pripútať v autobusoch, kde takáto možnosť je.

V rámci kampane sme vytvorili krátke video: 

Zobraziť na Facebooku

Pin It on Pinterest