30 rokov trolejbusovej dopravy v Banskej Bystrici

24. augusta 1989 bola slávnostne spustená prevádzka trolejbusovej dopravy s cestujúcimi. Banská Bystrica sa tak stala tretím mestom na Slovensku, ktoré zaviedlo tento druh dopravy. Trolejbusy jazdili síce zatiaľ iba na jednej linke (36), avšak predĺženej k vozovni Kremnička. Prvým vozidlom, s ktorým sa uskutočňovali jazdné skúšky a na skúšobnom okruhu okolo Sídliska, bol prototyp Škoda 14Tr na 750 V s označením 1001. Krátko po zavedení ďalších šiestich trolejbusových liniek došlo k ich prečíslovaniu tak, že elektrická trakcia obsadila najnižšie čísla, autobusom sa vyhradili čísla od 20 vyššie.

Škoda 14 Tr bolo trolejbusové vozidlo klasickej koncepcie vyrábané medzi rokmi 1982 a 1991 v českom závode v Ostrove nad Ohří spoločnosťou Škoda.
Vozidlo bolo dlhé približne 12 metrov, malo troje dverí. Karoséria bola oceľová a jej časť pod oknami tepelne izolovaná a odhlučnená antivibračným náterom. Podlaha bola pokrytá gumou, sedadlá koženkové a usporiadané vo dvoch radoch, niekedy aj v proti alebo v boku smere jazdy. Vozidlá sa líšili podľa sérií, zatiaľčo v prvej sérii bolo čelné a zadné sklo nedeliteľné, toto sa neskôr zmenilo.

14 Tr nahradili pôvodné úspešné rozšírené trolejbusy typu Škoda 9 Tr, objavili sa vo všetkých mestách bývalého Česko-Slovenska, kde bola trolejbusová doprava (Brno, Ostrava, Plzeň, Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica a ďalšie).

KLIKNUTÍM NA OBRÁZOK SI OTVORÍTE GALÉRIU

Zobraziť na Facebooku

Pin It on Pinterest