Slávna testovacia dráha, na ktorej sa testujú všetky vozidlá Mercedes vrátane autobusov

Testovacia dráha Mercedes High-Bank Curve je v Nemecku pojmom. Rozhodli sme sa zistiť o nej čo najviac.

Na začiatku našej snahy bola doslova extrémna snímka z roku 1984. Na nej je zachytený autobus spolu s dvoma osobnými automobilmi Mercedes (190E, W126 a O 303). Autobus pritom prekonáva neuveriteľne strmú zákrutu v na testovacej dráhe Mercedes v Stuttgarte.

High-Bank Curve, tak sa volá miesto, kde Mercedes testuje svoje sedany, nákladné vozidlá, Unimogy, športové vozidlá, autobusy aj pretekárske vozidlá.

50 rokov testovania vozidiel

Po rozsiahlych rozširovacích prácach otvorila spoločnosť Mercedes-Benz v Stuttgarte pred viac ako 50 rokmi svoju slávnu testovaciu dráhu, ktorá sa nachádza v blízkosti jedného z jej najdôležitejších závodov. Projekt sa začal realizovať po takmer troch rokoch diskusií medzi šéfmi spoločnosti.

Prvý úsek, ktorý bol uvedený do prevádzky, zahŕňal koncentricky usporiadané kruhové dráhy s rôznymi povrchmi, ako je modrý čadič, betón, klzký asfalt a veľké dlažobné kocky. Okrem toho integrovaný postrekovací systém umožnil testovanie na mokrých povrchoch.

V tom čase, rovnako ako dnes, mala spoločnosť Mercedes-Benz veľmi široké portfólio vozidiel, od bežných sedanov a kombi až po nákladné vozidlá, Unimogy, športové vozidlá, autobusy a pretekárske vozidlá.

Z diaľnice (B14), ktorá prechádza cez areál, môžete dnes vidieť časť trate a naľavo od nej Múzeum Mercedes-Benz.

Rozširovanie dráhy

Čoskoro po dokončení prvej časti trate sa ukázalo, že „stále nevyhovuje mnohým a rôznorodým požiadavkám testovacích oddelení úžitkových a osobných vozidiel“.

Inžinieri chceli miesto na vysokorýchlostné, vytrvalostné a „drsné“ cestné testy, ako aj testovaciu dráhu pre úžitkové vozidlá. Z tohto dôvodu sa dráha postupne rozširovala, aby sa na ňu zmestili všetky tieto nápady.

Nemecký výrobca vysvetľuje, že celková dĺžka všetkých testovacích úsekov je 15 460 metrov vrátane 3 018 metrov vysokorýchlostnej testovacej trate. Maximálna teoreticky možná rýchlosť cez strmú zákrutu je 124 míľ za hodinu (200 kilometrov za hodinu), ale „pre človeka by to bolo fyzicky takmer neznesiteľné“.

Zaujímavé je, že pre dlhodobé účely je najdôležitejšie, aby ste mohli prejsť strmú svahovú zákrutu rýchlosťou 150 km/h (93 mph) bez toho, aby ste mali ruky na volante. Ako vysvetľuje spoločnosť, v tomto momente na pneumatiky nepôsobia žiadne bočné sily a vozidlo zostáva na trati v zákrute bez akéhokoľvek zásahu do riadenia.

Za posledných 50 rokov sa trať neustále vyvíjala, aby sa prispôsobila novým podmienkam a novým vozidlám. Teraz má napríklad úsek cesty s nízkohlučným povrchom „šepkajúceho asfaltu“ na meranie hluku.

Zdroj: Mercedes-Benz

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest