Prvý autobus spoločnosti Benz so spaľovacím motorom je starý 125 rokov

Pre niekoho je možno je veľkým preháňaním nazývať motorizovaný podvozok autobusom, ale Netphener Omnibus-Gesellschaft bol v skutočnosti naozaj  predkom autobusov.

Prvý so spaľovacím motorom

Automobil sa narodil v 19. storočí, ale verejná doprava založená na vozidlách s iným pohonom, ako konským či parným, ožila až koncom 19. storočia. A Benz, pretože v tom čase sa ešte nemohlo hovoriť o značke Mercedes-Benz, bol jedným z prvých, ktorí vyrobili autobus.

Aby sme boli presní, spoločnosť známa ako Benz & Co, respektíve Benz & Cie  vytvorila špeciálny motorizovaný vozík. Ten si  18. marca 1894 objednal Netphener Omnibus-Gesellschaft na prepravu ľudí na trase Siegen-Netphen-Deuz. Potom 29. marca doplnili objednávku na ďalší autobus. Verili v to, že obidve vozidlá budú na trase vyťažené. Podľa poradia objednávok dodala spoločnosť Benz & Co tieto dve vozidlá v poradí: prvé 18. marca 1895  a druhé  26. júna 1895. Toto bol  historický okamih v automobilovom priemysle, pretože prvé autobusy so spaľovacím motorom boli vyrobené pod menom Benz. Spaľovací motor priniesol revolúciu v segmente, v ktorom kedysi dominovali konské povozy
a parné autobusy.

Táto myšlienka bola jednoduchá a dômyselná: pretože predaj automobilov značky Benz bol spočiatku pomalý, Carl Benz začal hľadať nové využitie tejto technológie pomerne skoro po vynáleze automobilu. S cieľom sprístupniť koncept motorového vozidla širšej verejnosti vyvinul Benz autobus.

Technické údaje

Pri vývoji svojho autobusu sa dobre využili všetky skúsenosti, ktoré Carl Benz so svojimi automobilmi získal. Technicky vzaté, prvý motorizovaný autobus na svete bol v skutočnosti prestavaný model osobného automobilu, ktorý bol vybavený karosériou Landau.  V autobuse bolo miesto pre osem osôb vrátane vodiča. Na pohon oboch vozidiel slúžil jednovalcový 2,9-litrový motor s výkonom až 5 koní! Tento jednovalec tiež dostal automatický nasávací ventil a nastaviteľný výfukový ventil. Pohon zadných kolies zabezpečovali reťaze. Zapaľovanie sa ovládalo z vysokonapäťovej batérie. Autobus však stále pripomínal koč, len pred ním neboli uviazané kone. Cestujúci mohli sedieť v uzavretej kabíne, vodič však sedel väčšinou vonku. V každom prípade toto vozidlo tiež pomohlo spustiť verejnú dopravu prostredníctvom motorizácie.

Foto: Daimler

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest