L´autoalveare – autobus, ktorý Taliani prezývali úľ

Verili by ste, že za „zrodom“ veľmi zaujímavého autobusu bol bol vodca talianskeho fašizmu Benito Mussolini? Autobusová história je naozaj plná paradoxov.

Autobus, ktorý mal uviezť viac ľudí, ako električka

L´autoalveare bol špeciálny medzimestský autobus, ktorý bol zhmotnením myšlienky z 30. rokov minulého storočia prevádzkovať v talianskom Ríme špeciálne autobusy. Požiadavkou bolo, aby mali ako cestné vozidlá schopnosti prevozu takého množstva cestujúcich, na ktoré by bola potrebná električka. Pôvodne sa to prezentovalo ako nutnosť, ktorá vyplynula z Kráľovského nariadenia č.2150 z 2. augusta 1929. V skutočnosti sa predseda vlády Talianska a človek, ktorý neskôr dotiahol túto krajinu do 2. svetovej vojny – Benito Mussolini rozhodol tvrdo bojovať proti zahraničným akcionárom početných „električkových“ parných vlakov prevádzkovaných v Taliansku a prinútiť ich k strate a nemožnosti modernizovať v „jeho krajine“ železničné koľajové vozidlá.

Výzvy sa chopila známa spoločnosť Lancia, ktorá v rokoch 1930-32 vyrobila dva exempláre autobusu L´autoalveare, ktoré sa začali využívať na trase Rím – Tivoli. Špeciálne usporiadanie sedadiel umožňovalo zvýšiť kapacitu cestujúcich pri zachovaní ich komfortu počas cestovania. Autobus s označením 3403, ktorý je aj na snímkach v tomto článku mal dĺžku 12,2m a výšku 3m. Kvôli usporiadaniu sedadiel ho volali „úľ „. No kým v električkách mohlo cestovať až 60 ľudí, jeho kapacita bola len 40 miest.

Špeciálne usporiadanie sedadiel umožňovalo zvýšiť kapacitu cestujúcich pri zachovaní ich komfortu počas cestovania. 

Po intenzívnom používaní obidvoch autobusov v počiatočnom období (aj na reklamné účely) sa neskôr ukázali nevhodné na trasu Rím – Tivoli pre problémový a prudký svah Via Tiburtina. A tak sa obidva autobusy L´autoalveare používali síce aj naďalej a to minimálne do roku 1945, no prakticky len na reklamné a turistické účely.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest